Το 1972 με το Β.Δ 417/7-7-1972 (ΦΕΚ 114 Α)    (παρ. 3, άρθρο 1) ιδρύονται στην περιοχή του Υμηττού και προς κάλυψη των αναγκών της περιοχής δύο σχολεία:

α) Το εξατάξιο Γυμνάσιο Αρρένων Υμηττού και

β) Το εξατάξιο Γυμνάσιο Θηλέων Υμηττού.

Τα νέα σχολεία στεγάζονται στα νεόδμητα τότε διδακτήρια στην οδό Προύσσης, όπου εξακολουθούν μέχρι και σήμερα να στεγάζονται τα σχολεία στα οποία αυτά μετεξελίχθηκαν. Τα νέα σχολεία είχαν αρχίσει να κατασκευάζονται από το 1968 σε σχέδια του φημισμένου μηχανικού Γεωργίου Γκρός (1923-2012), που  όπως δείχνει το επώνυμό του, καταγόταν από τους Βαυαρούς που είχαν έλθει με τον Οθωνα στην Ελλάδα, ήταν δε και ο πατέρας του μηχανικός.

Το 1976 ψηφίζεται από την Βουλή των Ελλήνων ο νόμος 309/30-4-1976 ΦΕΚ 100Α/30-4-1976 περί οργανώσεως και διοικήσεως της Γενικής Εκπαίδευσης, σύμφωνα με τον οποίο τα εξατάξια γυμνάσια καταργούνται και εξ αυτών δημιουργούνται τα τριτάξια γυμνάσια και λύκεια.

Έτσι από τα παραπάνω εξατάξια γυμνάσια δημιουργούνται  τα παρακάτω τριτάξια σχολεία:

α) Από το Γυμνάσιο Αρρένων Υμηττού,  το 1ο Γυμνάσιο Αρρένων Υμηττού και το 1ο Λύκειο Αρρένων Υμηττού.

β) Από το  Γυμνάσιο Θηλέων Υμηττού,  το 2ο Γυμνάσιο Θηλέων Υμηττού και το 2ο Λύκειο Θηλέων Υμηττού.

Το 1979 με την κατάργηση του διαχωρισμού των σχολείων σε Αρρένων και Θηλέων και με βάση την ΥΑ Δ/28517/28-7-1979 ΦΕΚ 716Β/29-8-1979, τα παραπάνω σχολεία γίνονται μεικτά και ονομάζονται αντίστοιχα: 1ο Γυμνάσιο  Υμηττού,  1ο Λύκειο  Υμηττού, 2ο Γυμνάσιο  Υμηττού και  2ο Λύκειο  Υμηττού. Τα Λύκεια κατά τους  χρόνους λειτουργίας τους, ονομάστηκαν αρχικά Ενιαία και αργότερα και μέχρι σήμερα Γενικά.

Το καλοκαίρι του 2014 και σύμφωνα με την αριθ. πρωτ. 117393/Δ4/24-07-2014 ΚΥΑ (ΦΕΚ 2099/τΒ΄/31-07-2014) έγινε η συγχώνευση του 1ου Ημερήσιου Γενικού Λυκείου Υμηττού με το 2ο Ημερήσιο Γενικό Λύκειο Υμηττού. Στη διεύθυνση των δύο σχολείων ήταν η κ. Μόρφη Σοφία, εκπ/κός κλάδου ΠΕ09 (οικονομολόγος) και ο κ. Δούμας Αθανάσιος, εκπ/κός κλάδου ΠΕ04.01 (φυσικός) αντίστοιχα. Το σχολείο που προέκυψε από τη συγχώνευση αυτή πήρε την ονομασία 1ο Ημερήσιο Γενικό Λύκειο Υμηττού με έδρα τον Υμηττό.

Το νέο σχολείο λειτούργησε για πρώτη φορά το σχολικό έτος 2014-2015 με 387 μαθητές και μαθήτριες που κατενεμήθηκαν σε 17 τμήματα. Πρώτη διευθύντρια του νέου σχολείου ήταν η κ. Μόρφη Σοφία, εκπ/κός κλάδου ΠΕ09 (οικονομολόγος) με υποδιευθύντριες τις: α)Μπεγέτη Αναστασία, εκπ/κό κλάδου ΠΕ19 (πληροφορικής) και β)Λαμπίρη Αγγελική, εκπ/κό κλάδου ΠΕ02 (φιλόλογος). Το σύνολο των εκπ/κών που στελέχωσαν το νέο σχολείο ήταν 32.

Για να πάρουμε μια γεύση από το κλίμα της εποχής του 1972 που άρχισαν να λειτουργούν τα σχολεία, παραθέτουμε εδώ, δύο αποσπάσματα από τα πρακτικά του συλλόγου, για πειθαρχικά παραπτώματα μαθητών.

Επίσης παραθέτουμε τον πίνακα με τα ονόματα των εκπ/κών που άσκησαν καθήκοντα Διευθυντή-ντριας στα σχολεία αυτά.

Yμηττός, 30/9/2017

Π.Α.

Παρακαλείται όποιος έχει πληροφορίες σχετικά με τα σχολεία που αναφέρονται παραπάνω, να μας τις στείλει στο email του σχολείου ( Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ), για να τις λάβουμε υπόψη μας για τον εμπλουτισμό του παρόντος άρθρου.